خرید|کنترل جمعیت و تنظیم خانواده و بررسی آن از منظر اندیشه دینی و حقوقی و نگرانیهای فعلی|

کنترل جمعیت و تنظیم خانواده و بررسی آن از منظر اندیشه دینی و حقوقی و نگرانیهای فعلیکنترل جمعیت و تنظیم خانواده و بررسی آن از منظر اندیشه دینی و حقوقی و نگرانیهای فعلی|30016506|isb34039860|
پژوهشگر گرامی،شما با عنوان کنترل جمعیت و تنظیم خانواده و بررسی آن از منظر اندیشه دینی و حقوقی و نگرانیهای فعلی وارد وب سایت شده اید برای دریافت فایل می توانید به ادامه مطلب بروید.

فرمت فایل: wordتعداد صفحات: 44

تنظيم خانوادهمسأله كنترل جمعیت یا تنظیم خانواده كه در بسیاری از كشورهای جهان اجرا می‌شود، یكی از مسائل اجتماعی دو قرن اخیر است كه خصوصاً پس از جنگ جهانی دوم بصورت جهانی مطرح شد، اصولاً مسأله تنظیم خانواده مسأله‌ای نیست كه مطلقاً قابل طرد یا قبول باشد؛ بلكه با توجه به شرایط جامعه و هدفهای آن در زمینه‌های مختلف می‌توان درباره این موضوع فكر كرده، اظهار نظر نمود.

چكیدهآنچه كه از تنظیم خانواده به اذهان عمومی متبادر می‌شود، كنترل و ایجاد محدودیت در زایش است. رشد جمعیت در دهه‌های گذشته، برخورداری از امكانات بهداشتی و غیره، جوامع و سازمانهای مختلف را به توجیه و ترویج این امر وا داشته است. لیكن حقیقت تلخی كه اخیراً گریبان‌گیر بسیاری از كشورهای توسعه یافته گردیده، تقلیل و سیر معكوسی است كه در زاد و ولد جوامع صورت می‌پذیرد و عواقبی كه به تبع این مشكل دولتمردان را به چاره‌سازی و توسل به توجیهات لازم فرا می‌خواند.

در كشورهای جهان سوم هنوز روی مسأله «كنترل موالید» بشدت تبلیغ و برنامه ریزی و فرهنگ سازی می‌شود. سؤال واقعی این است كه چگونه باید در این قضیه به حد تعدیل فرای از افراط و تفریط رسید. مقاله حاضر می‌كوشد این مسأله را از ابعاد مختلف مورد ارزیابی قرار دهد؛ بویژه كه در اندیشه دینی مسأله تنظیم خانواده فقط از بعد ظاهری آن مورد توجه قرار نمی‌‌گیرد؛ بلكه از آن جهت كه شاكله ارزشهای معنوی و شخصیت حقیقی افراد حاصل توجه به تعادل و حاكمیت سامان‌گیری و سامان‌پذیری و تنظیم واقعی خانواده است. بر این اساس، پردازش موضوع امری ضروری است.

مقدمه

خانواده، واحد بنیادین جامعه و كانون اصلی رشد و تعالی انسان است و توافق عقیدتی و آرمانی در تشكیل و تنظیم خانواده زمینه‌ساز اصلی حركت تكاملی و رشد یابنده انسان است؛ از این رو، فراهم كردن امكانات جهت نیل به این مقصود از وظایف حكومت اسلامی است.از سوی دیگر خانواده پایگاه طبیعی حفظ سنتهای ملی، مذهبی و نگاهبان تمدن قومی و بهترین شیوه علمی ایجاد و تربیت كودكان است و جامعه باید از آن حمایت كند. حمایت و تربیت كودكان بعنوان تكلیف پدر و مادر در صورتی قابل اجرا و مفید است كه این دو اتحادی با دوام داشته باشند و رشته‌ای استوار پیوند میان همسران را تضمین كند.

تنظیم و تكثیر موالید در اندیشه دینی

اسلام تا جایی به خانواده اهمیت داده است كه در قوانین شریعت، تعادل بین روابط و حتی تعداد اعضای خانواده، ویژگی‌های ارتباطات تربیتی، وراثتی و اجتماعی و فرهنگی را مورد توجه قرار داده است. این مورد در سور متعدد بقره، نساء، نور، طلاق و آیات فراوان قرآن ذكر شده است. همه اینها برای حفظ كانون گرم خانواده است. در آیه‌ای از قرآن بحث تكثیر و توالد و حفظ تقوا نه تنها به اهل ایمان بلكه به همه اقشار توجه داده شده است؛ «یا ایها الناس اتّقوا ربكم الذی خلقكم من نفس واحده و خلق منها زوجها و بثّ منها رجالاً كثیراً و نساء فاتقوا الله الذی تساءلون به و الارحام ...» (نساء، 1).

مطالب دیگر:
📌دانلود طرح توجیهی: تولید نـان لـواش با ظرفيت 300 تن در سال📌دانلود طرح توجیهی: تولید نـان فانتـــــزی با ظرفيت 750 تن در سال📌دانلود طرح توجیهی: تولید انواع نخ پروپلین با ظرفيت 400 تن در سال📌دانلود طرح توجیهی: تولید نخ متوسط تا ضخيم📌دانلود طرح توجیهی: تولید مولد های ترکیبی برق خانگی و صنعتی📌دانلود طرح توجیهی: تولید نخ ابریشم📌دانلود طرح توجیهی: تولید نخ متوسط تا ضخيم از ضايعات نساجي با ظرفيت 150 تن در سال📌دانلود طرح توجیهی: تولید موز گلخانه ای📌دانلود طرح توجیهی: تولید موتور جنرال📌دانلود طرح توجیهی: خدمات مشاوره مهندسي📌دانلود طرح توجیهی: بسته بندی و دسته بندی مرکبات📌دانلود طرح توجیهی: تولید مربا، ترشي و خيارشور با ظرفيت 620 تن در سال📌دانلود طرح توجیهی: تولید مربا و شربت و حلوا باظرفيت كل 385000 عدد📌دانلود طرح توجیهی: مجتمع ورزشی📌دانلود طرح توجیهی: تولید دستگاه محرک ماهیچه قلب📌دانلود طرح توجیهی: معرق کاری با ظرفيت 500 تابلو📌دانلود طرح توجیهی: تولید فراورده های لبنی📌دانلود طرح توجیهی: تولید متیل آمین📌دانلود طرح توجیهی: تولید ملامین با ظرفيت 2000 تن در سال📌دانلود طرح توجیهی: خدمات مکانیزاسیون کشاورزی به مساحت 4000 هکتار📌دانلود طرح توجیهی: خدمات مکانیزاسیون کشاورزی به مساحت 2500 هکتار📌دانلود طرح توجیهی: خدمات مکانیزاسیون کشاورزی به مساحت 1500 هکتار📌دانلود طرح توجیهی: تولید MDF📌دانلود طرح توجیهی: تولید مواد موثر دارویی📌دانلود طرح توجیهی: تولید محصولات چوب پلاستیک میز کمد صندلی